Obraz kliniczny 艂uszczycy

艁uszczyca wyst臋puje w wielu postaciach klinicznych, kt贸re manifestuj膮 si臋 zmianami w obr臋bie sk贸ry g艂adkiej, szczeg贸lnie kolan i 艂okci, ow艂osionej sk贸ry g艂owy, p艂ytek paznokciowych, czasem b艂on 艣luzowych i staw贸w. Na pocz膮tku choroby zauwa偶a si臋 wykwit pierwotny w postaci czerwonej grudki pokrytej srebrn膮, 艣wiec膮c膮 艂usk膮. Jej zdrapanie odkrywa b艂yszcz膮c膮 powierzchni臋, a nast臋pnie prowadzi do punktowego krwawienia. Klinicznie choroba wynika z zaburze艅 keratynizacji, czyli powstawania nowego nask贸rka z bia艂ek keratyny, kt贸re odtwarzaj膮 zewn臋trzn膮, zrogowacia艂膮 warstw臋. Jest ona nieprzepuszczalna dla wody i okresowo ulega z艂uszczeniu. Charakterystyczne dla wczesnych postaci 艂uszczycy jest nadmierne powstawanie nowych naczy艅 w艂osowatych, czyli tzw. angiogeneza. S膮 one nieprawid艂owo zbudowane 鈥 rozszerzone i kr臋te, maj膮 pogrubione 艣r贸db艂onki, tendencj臋 do wzmo偶onego przep艂yw krwi i przepuszczalno艣ci, dzi臋ki czemu umo偶liwiaj膮 przechodzenie kom贸rek zapalnych do sk贸ry, co jest charakterystyczn膮 cech膮 艂uszczycy.

Wczesne zmiany sk贸rne maj膮 posta膰 wysiewu ma艂ych grudek i wykwit贸w na du偶ych przestrzeniach sk贸ry, najcz臋艣ciej po przebytych infekcjach. Nast臋pnie zmiany powi臋kszaj膮 si臋 i pokrywaj膮 srebrzyst膮 艂usk膮 (s膮 to tzw. blaszki 艂uszczycowe). Ogniska rozszerzaj膮 si臋 obwodowo, maj膮 tendencj臋 do zlewania si臋, staj膮 si臋 zgrubia艂e o nier贸wnej powierzchni i utrzymuj膮 si臋 przez wiele miesi臋cy a nawet lat. Charakterystycznym objawem w przebiegu 艂uszczycy jest tzw. objaw K枚bnera (ang. K枚bner's phenomenon), czyli izomorficzny odczyn w aktywnej postaci choroby, kt贸ry charakteryzuje si臋 wyst膮pieniem zmian po 6鈥12 dniach wzd艂u偶 linii zadrapania, naci臋cia lub nak艂ucia nask贸rka.

Przebieg choroby jest bardzo r贸偶norodny. Typ I charakteryzuje si臋 okresowym wysiewaniem i ust臋powaniem zmian, w typie II zmiany s膮 mniej rozleg艂e, a okresy remisji choroby d艂u偶sze (mog膮 trwa膰 nawet kilka lat). Wielu chorych dobrze reaguje na 艣wiat艂o s艂oneczne, kt贸re przyczynia si臋 do zaniku zmian chorobowych, u pewnej grupy mo偶e ono jednak prowadzi膰 do zaostrzenia si臋 choroby, g艂贸wnie na twarzy i grzbietach r膮k.

Zobacz r贸wnie偶:

Leczenie i zapobieganie opryszczce
Wyb贸r metody leczenia zaka偶enia wirusem opryszczki zale偶y od wieku pacjenta, jego stanu oraz dynamiki i nasilenia wykwit贸w opryszczkowych.

Powik艂ania opryszczki
Do艣膰 powszechnym powik艂aniem ka偶dej postaci opryszczki jest wt贸rne zaka偶enie bakteryjne b膮d藕 grzybicze zmian zlokalizowanych na sk贸rze i b艂onach 艣luzowych.

Rozpoznanie i zlecane badania w przypadku opryszczki
Rozpoznanie opryszczki zwykle ustala si臋 na podstawie typowych objaw贸w klinicznych. Poniewa偶 lekkich i ograniczonych przypadk贸w nie leczy si臋 farmakologicznie nie ma potrzeby zlecania bada艅 laboratoryjnych.

Jak mo偶na zarazi膰 si臋 艣wierzbem?
Najcz臋stszym sposobem zara偶enia si臋 t膮 chorob膮 jest bezpo艣redni kontakt z innym chorym, zar贸wno powierzchowny, jak i bardziej intymny.

Objawy i rozpoznanie 艣wierzbu
W pocz膮tkowym stadium, tu偶 po zaka偶eniu, objawy s膮 praktycznie niewidoczne. Pojawiaj膮 si臋 dopiero z czasem. Najcz臋艣ciej uczucie nieprzyjemnego 艣wi膮du...

Wyst臋powanie 艣wierzbu u zwierz膮t
艢wierzb jest chorob膮, kt贸ra wyst臋puje nie tylko u ludzi, lecz tak偶e u zwierz膮t. Najcz臋艣ciej atakuje psy. Paso偶ytem, kt贸ry powoduje 艣wierzb u tych czworonog贸w jest 艣wierzbowiec dr膮偶膮cy.