艁uszczyca drobnogrudkowa, kropelkowata, kloplowata (艂ac. psoriasis guttata)

W przebiegu tego rodzaju 艂uszczycy na sk贸rze chorego, szczeg贸lnie na tu艂owiu, pojawiaj膮 si臋 ma艂e, owalne punkciki wygl膮dem przypominaj膮ce kropelki. Wysiew zmian sk贸rnych zwi膮zany jest najcz臋艣ciej z zaka偶eniem paciorkowcami (paciorkowcowe zapalenie gard艂a) i ma miejsce w przeci膮gu miesi膮ca od infekcji. Zmiany osi膮gaj膮 wielko艣膰 do 1 cm i maj膮 tendencj臋 do samoistnego ust臋powania, charakterystyczna jest obecno艣膰 objawu K枚bnera. 艁uszczyca drobnogrudkowa najcz臋艣ciej wyst臋puje w przebiegu 艂uszczycy typu I, jako odmiana 艂uszczycy zwyczajnej, w praktyce klinicznej jednak pe艂ny obraz zmian chorobowych spotyka si臋 w przebiegu 艂uszczycy plackowatej, w贸wczas jednak choroba nie ma zwi膮zku z paciorkowcem i nie ust臋puje samoistnie.

Rodzaje 艂uszczycy: 艁uszczyca zwyk艂a | 艁uszczyca krostkowa | 艁uszczyca drobnogrudkowa | 艁uszczyca stawowa | 艁uszczyca uog贸lniona | Inne odmiany

Zobacz r贸wnie偶:

Leczenie i zapobieganie opryszczce
Wyb贸r metody leczenia zaka偶enia wirusem opryszczki zale偶y od wieku pacjenta, jego stanu oraz dynamiki i nasilenia wykwit贸w opryszczkowych.

Powik艂ania opryszczki
Do艣膰 powszechnym powik艂aniem ka偶dej postaci opryszczki jest wt贸rne zaka偶enie bakteryjne b膮d藕 grzybicze zmian zlokalizowanych na sk贸rze i b艂onach 艣luzowych.

Rozpoznanie i zlecane badania w przypadku opryszczki
Rozpoznanie opryszczki zwykle ustala si臋 na podstawie typowych objaw贸w klinicznych. Poniewa偶 lekkich i ograniczonych przypadk贸w nie leczy si臋 farmakologicznie nie ma potrzeby zlecania bada艅 laboratoryjnych.

Jak mo偶na zarazi膰 si臋 艣wierzbem?
Najcz臋stszym sposobem zara偶enia si臋 t膮 chorob膮 jest bezpo艣redni kontakt z innym chorym, zar贸wno powierzchowny, jak i bardziej intymny.

Objawy i rozpoznanie 艣wierzbu
W pocz膮tkowym stadium, tu偶 po zaka偶eniu, objawy s膮 praktycznie niewidoczne. Pojawiaj膮 si臋 dopiero z czasem. Najcz臋艣ciej uczucie nieprzyjemnego 艣wi膮du...

Wyst臋powanie 艣wierzbu u zwierz膮t
艢wierzb jest chorob膮, kt贸ra wyst臋puje nie tylko u ludzi, lecz tak偶e u zwierz膮t. Najcz臋艣ciej atakuje psy. Paso偶ytem, kt贸ry powoduje 艣wierzb u tych czworonog贸w jest 艣wierzbowiec dr膮偶膮cy.