艁uszczyca krostkowa (艂ac. psoriasis pustulosa)

W przebiegu 艂uszczycy krostkowej na sk贸rze chorego pojawiaj膮 si臋 wykwity w postaci krost, kt贸re s膮 wype艂nione ja艂owym p艂ynem surowiczym. Ich okolice s膮 obj臋te stanem zapalnym, sk贸ra jest zaczerwieniona i bolesna. Najcz臋艣ciej zmiany zlokalizowane s膮 na sk贸rze d艂oni i st贸p (艂ac. psoriasis pustulosa palmoplataris), na ten rodzaj schorzenia cierpi膮 cz臋艣ciej kobiety w okolicach 50.鈥60. roku 偶ycia. Zmiany pojawiaj膮 si臋 pocz膮tkowo na pi臋tach i 艂uku stopy, na kciuku i pi膮tym palcu po stronie zginaczy i rozwijaj膮 si臋 falowo nie obejmuj膮c dystalnych cz臋艣ci palc贸w d艂oni i st贸p. Stan chorobowy mo偶e tak偶e obj膮膰 rozleg艂e partie cia艂a, w贸wczas m贸wimy o 艂uszczycy uog贸lnionej von Zumbusha (艂ac. psoriasis pustulosa generalisata von Zumbush). Jest to ci臋偶ka choroba, na kt贸r膮 mog膮 zapada膰 doro艣li jak i dzieci. Krosty pojawiaj膮 si臋 nagle, sk贸ra jest zarumieniona i bolesna, chory gor膮czkuje nawet do 40掳C i jest os艂abiony. Krosty z tre艣ci膮 ropn膮 mog膮 si臋 zlewa膰 w p臋cherze o wiotkiej i cienkiej pokrywie oraz tworzy膰 nad偶erki i z艂uszczaj膮ce si臋 strupy. W badaniach klinicznych stwierdza si臋 podwy偶szony poziom bia艂ych cia艂ek krwi oraz objaw Nikolskiego (spe艂zanie nask贸rka w wyniku potarcia sk贸ry). Niekiedy choroba mo偶e zagra偶a膰 偶yciu pacjenta, zdarza si臋 jednak, 偶e ust臋puje pozostawiaj膮c obraz 艂uszczycy zwyczajnej. W艣r贸d krostkowych odmian 艂uszczycy nale偶y tak偶e wyszczeg贸lni膰 acrodermatitis continua Hallopeau, w przebiegu kt贸rej pojawiaj膮 si臋 wy偶ej opisane zmiany w skojarzeniu ze z艂uszczaj膮cymi si臋 plamami na dystalnych cz臋艣ciach palc贸w r膮k.

Rodzaje 艂uszczycy: 艁uszczyca zwyk艂a | 艁uszczyca krostkowa | 艁uszczyca drobnogrudkowa | 艁uszczyca stawowa | 艁uszczyca uog贸lniona | Inne odmiany

Zobacz r贸wnie偶:

Leczenie i zapobieganie opryszczce
Wyb贸r metody leczenia zaka偶enia wirusem opryszczki zale偶y od wieku pacjenta, jego stanu oraz dynamiki i nasilenia wykwit贸w opryszczkowych.

Powik艂ania opryszczki
Do艣膰 powszechnym powik艂aniem ka偶dej postaci opryszczki jest wt贸rne zaka偶enie bakteryjne b膮d藕 grzybicze zmian zlokalizowanych na sk贸rze i b艂onach 艣luzowych.

Rozpoznanie i zlecane badania w przypadku opryszczki
Rozpoznanie opryszczki zwykle ustala si臋 na podstawie typowych objaw贸w klinicznych. Poniewa偶 lekkich i ograniczonych przypadk贸w nie leczy si臋 farmakologicznie nie ma potrzeby zlecania bada艅 laboratoryjnych.

Jak mo偶na zarazi膰 si臋 艣wierzbem?
Najcz臋stszym sposobem zara偶enia si臋 t膮 chorob膮 jest bezpo艣redni kontakt z innym chorym, zar贸wno powierzchowny, jak i bardziej intymny.

Objawy i rozpoznanie 艣wierzbu
W pocz膮tkowym stadium, tu偶 po zaka偶eniu, objawy s膮 praktycznie niewidoczne. Pojawiaj膮 si臋 dopiero z czasem. Najcz臋艣ciej uczucie nieprzyjemnego 艣wi膮du...

Wyst臋powanie 艣wierzbu u zwierz膮t
艢wierzb jest chorob膮, kt贸ra wyst臋puje nie tylko u ludzi, lecz tak偶e u zwierz膮t. Najcz臋艣ciej atakuje psy. Paso偶ytem, kt贸ry powoduje 艣wierzb u tych czworonog贸w jest 艣wierzbowiec dr膮偶膮cy.