Leczenie - Fotochemioterapia i fotofereza

Fotochemioterapia jest metod膮 艂膮cz膮c膮 dzia艂anie 艣wiat艂a ultrafioletowego, stosowanego w tradycyjnej fototerapii z poda偶膮 substancji uwra偶liwiaj膮cych organizm na nadfiolet, tzw. psoralen贸w. Jest to jedna z najefektywniejszych metod leczenia 艂uszczycy, nie zapobiega jednak nawrotom choroby. Jest 艂atwa w stosowaniu, sprawia mniej k艂opot贸w ni偶 u偶ywanie ma艣ci i na og贸艂 nie ma objaw贸w ubocznych, jednak偶e w przypadku erytrodermii i 艂uszczycy stawowej wymaga skojarzenia z retinoidami. Na艣wietlania stosuje si臋 2鈥3 razy w tygodniu, a leczenie przynosi efekt po 20 zabiegach.

W leczeniu 艂uszczycy przeprowadza si臋 najcz臋艣ciej:

  • PUVA (ang. Psoralen Ultra-Violet A) 鈥 klasyczne na艣wietlanie promieniami UVA (320鈥400 nm, szczyt na艣wietlania 365 nm) oraz poda偶 doustnych psoralen贸w (8-metoksypsoralen czy 5-metoksypsoralen) godzin臋, dwie przed zabiegiem. PUVA mo偶e powodowa膰 powik艂ania oczne i sk贸rne, w tym prowadzi膰 do powa偶nego raka kolczystokom贸rkowego;
  • Re-PUVA 鈥 zabieg PUVA skojarzony ze stosowaniem retinoid贸w;
  • UVB-broad band 鈥 fototerapia z ca艂ym zakresem promieniowania UVB (280鈥320 nm);
  • UVB-narrow band 鈥 fototerapia z w膮skim spektrum promieniowania UVB o zakresie 311 nm;
  • SUP (ang. Selective UVB Phototherapy) 鈥 selektywna fototerapia z promieniowaniem o zakresie 305鈥325 nm;

Fotoferez臋 poazustrojow膮 (ang. extracorporeal photopheresis, ECP) polega natomiast na uwra偶liwieniu limfocyt贸w psoralenami, 艣rodkami zwi臋kszaj膮cymi wra偶liwo艣膰 na nadfiolet, a nast臋pnie ich odseparowaniu i pozaustrojowym napromieniowaniu promieniami UVA.

Leczenie 艂uszczycy: Farmakoterapia zewn臋trzna | Farmakoterapia og贸lna | Fotochemioterapia i fotofereza | Leczenie 艂uszczycy sk贸ry ow艂osionej | Alternatywne metody leczenia | Profilaktyka

Zobacz r贸wnie偶:

Leczenie i zapobieganie opryszczce
Wyb贸r metody leczenia zaka偶enia wirusem opryszczki zale偶y od wieku pacjenta, jego stanu oraz dynamiki i nasilenia wykwit贸w opryszczkowych.

Powik艂ania opryszczki
Do艣膰 powszechnym powik艂aniem ka偶dej postaci opryszczki jest wt贸rne zaka偶enie bakteryjne b膮d藕 grzybicze zmian zlokalizowanych na sk贸rze i b艂onach 艣luzowych.

Rozpoznanie i zlecane badania w przypadku opryszczki
Rozpoznanie opryszczki zwykle ustala si臋 na podstawie typowych objaw贸w klinicznych. Poniewa偶 lekkich i ograniczonych przypadk贸w nie leczy si臋 farmakologicznie nie ma potrzeby zlecania bada艅 laboratoryjnych.

Jak mo偶na zarazi膰 si臋 艣wierzbem?
Najcz臋stszym sposobem zara偶enia si臋 t膮 chorob膮 jest bezpo艣redni kontakt z innym chorym, zar贸wno powierzchowny, jak i bardziej intymny.

Objawy i rozpoznanie 艣wierzbu
W pocz膮tkowym stadium, tu偶 po zaka偶eniu, objawy s膮 praktycznie niewidoczne. Pojawiaj膮 si臋 dopiero z czasem. Najcz臋艣ciej uczucie nieprzyjemnego 艣wi膮du...

Wyst臋powanie 艣wierzbu u zwierz膮t
艢wierzb jest chorob膮, kt贸ra wyst臋puje nie tylko u ludzi, lecz tak偶e u zwierz膮t. Najcz臋艣ciej atakuje psy. Paso偶ytem, kt贸ry powoduje 艣wierzb u tych czworonog贸w jest 艣wierzbowiec dr膮偶膮cy.